Blog
RETICULAR ACTIVATING SYSTEM CZYLI CO POMOŻE CI OSIĄGNĄĆ CEL
27 Listopad 2015|Tagi: Life & career

W każdym momencie życia twoje myśli, skupienie, odczucia, emocje tworzą jeden wielki tygiel doznań. Posiadanie celu pozwala wyłapać w tym tyglu to, co może posłużyć do realizacji twoich marzeń. Twój cel nie tyle zawęża pole widzenia do tego, co może mu się przysłużyć, ale jakby za pomocą lakmusowego papieru – wyciąga na wierzch to, co będzie pomocne w jego osiągnięciu.

Chcesz dowodu? Zrób drobne ćwiczenie, które udowodni ci, jak ważną rolę odgrywa świadomość celu:

Zatrzymaj się na pół minuty i wolno rozejrzyj się wokoło, by zanotować w pamięci wszystkie przedmioty w kolorze czerwonym. Po pół minucie przerwij rozglądanie się dookoła, zamknij oczy i zacznij wymieniać to, co czerwonego zapamiętałeś. Zrób to teraz.

Zrobione? Sporo zapamiętałeś?

To dopiero pierwsza połowa ćwiczenia. Teraz raz jeszcze zamknij oczy i wymień to, co w trakcie poprzednio poczynionej półminutowej obserwacji miało zielony kolor.

 

I jak efekty?

Większość ludzi nie jest w stanie wymienić choć kilku zielonych przedmiotów, ponieważ ...ich umysł był skupiony na innym celu: celem był kolor czerwony. Narzucili swojemu umysłowi pewien cel, i to tego celu trzymał się nasz wewnętrzny mechanizm.

Gdzie leży przyczyna? Mechanizm odpowiedzialny za taką kolej rzeczy w naszym mózgu nazywany jest przed specjalistów: reticular activating system [RAS]. Niektórzy potocznie określają go mianem automatycznego wyszukiwacza drogi do celu.

Co to takiego i jak funkcjonuje?

Biorąc pod uwagę, iż do mózgu spływa nieustannie około 8 milionów różnych informacji, naturalnym jest, że nie wszystkie postrzegane są z tę samą intensywnością i zainteresowaniem, bo przyszłoby zwariować J. Prawdę mówiąc większości z sygnałów i bodźców nie zauważasz i to jest ok. To RAS filtruje do twojej świadomości tylko te sygnały, które pomagają ci funkcjonować na co dzień i osiągać wytyczane cele. Jak to się dzieje, że RAS wie, co przepuścić, a co odrzucić? Mechanizm ten jest szalenie mądry, bo przyjmuje wszystko, co pomoże ci osiągnąć cele, które ustaliłeś i które wizualizujesz i afirmujesz, czyli czerwone przedmioty z ćwiczenia powyżej. Przepuszcza też to, co jest zgodne z twoimi przekonaniami i wyobrażeniami na temat samego siebie, innych oraz świata.

RAS to potężne narzędzie, ale – UWAGA! - może jedynie szukać sposobów na urzeczywistnienie dokładnie takich obrazów, jakie mu podsuwasz. Twoja twórcza podświadomość nie myśli za pomocą słów – może myśleć jedynie obrazami. Jak ta wiedza pomoże ci stworzyć życie twoich marzeń?

Gdy podsuniesz mózgowi konkretne, barwne i żywo interesujące obrazy – zacznie on szukać i wyłapywać wszelkie informacje potrzebne do tego, by te obrazy urzeczywistnić.

Wciąż myślisz, że to nazbyt proste?

To przypomnij sobie, jak intensywnie myślałeś o zakupie auta konkretnej marki – czy nagle potem nie zacząłeś ku swemu zaskoczeniu zauważać więcej aut tej właśnie marki na drogach?  Marzysz o czerwonej zimowej puchowej kurtce – i nie wiadomo skąd całkiem niemało osób zaczyna mijać cię w takowej na ulicy?

Ja pamiętam na przykład, gdy zaszłam w ciążę, nagle zaczęłam dostrzegać wiele kobiet w podobnym stanie (a przecież nie było w tym żadnej koincydencji…), i zachodziłam w głowę: co stoi za tym, iż tyle kobiet jest w tym samym czasie w ciąży.  

Po kilka ciekawych wskazówek oraz rad, dotyczących tego, co i jak robić, by RAS cię wspierał, znajdziesz na króciutkim filmiku TU. Polecam, bo warto, i uczulam na to, co sam każdy z nas może zrobić, by osiąganie celów było prostrze. 

Nazywam się Małgorzata Komońska.

Jestem licencjonowanym coachem z międzynarodowym certyfikatem wystawionym przez International Coaching Community, członkiem Creativity Coaching Association z tytułem MBA... Zobacz biografię

Popularne tematy

Archiwum

2019
  2018

   Biuletyn

   Chcesz dostawać informacje o nowych
   wpisach na blogu na twojego maila?
   Zapisz się na biuletyn *
   szanuję twoją prywatnośći nie przekazuję
   twojego adresu e-mail osobom trzecim