Blog
MARZYĆ TRZEBA Z SENSEM CZYLI O DOBREJ WIZUALIZACJI
11 Grudzień 2015|Tagi: Creativity

Szczęście zaczyna się od marzenia. Sukces też ma w marzeniu swój początek.

Pytałam przez ostatni miesiąc znajomych i mniej znajomych o ich marzenia. Pytanie zawsze było zaskoczeniem. Niektórzy byli speszeni, bo żadna odpowiedź nie przychodziła im do głowy, inni nie czuli się swobodnie, bo uznali to za próbę wtargnięcia w ich wewnętrzny świat. Najmniej liczna grupa chętnie i z miejsca gotowa była wymienić swoje pragnienia.

Są 3 rodzaje ludzi: ci, którzy nie mają marzeń, ci, którzy je mają, ale trzymają je w oddaleniu od samego siebie, oraz ci, którzy mają odwagę je mieć. Do której grupy należysz?

Pytam, bo tych, którzy marzeń nie mają, jest naprawdę sporo. Mówią, że nie mają marzeń, bo nie wierzą w ich realizację, więc unikają rozczarowań. Albo nie mają, bo wolą przyjmować to, co niesie ze sobą ‘życie’. Albo nie wierzą, że mają do nich prawo, dlatego sobie nimi głowy nie zaprzątają.

Ci, którzy je mają, ale trzymają ‘w piwnicy swojego umysłu’, gdzieś mocno ‘na smyczy’ by nie zostały światu ujawnione, wyrażają tym swój strach i brak wiary w swoje możliwości.

Wygranymi są ci, dla których marzenia to wewnętrzny motor do wyznaczania sobie celów, a potem podążają w ich kierunku, bo na tym według nich ma polegać życie.  Ich życie marzeniami widać w ich oczach, czuć w ich mowie. Podejmowane przez nich wybory i decyzje są dowodem na to, że ich życie ma sens, bo ich marzenia się ziszczają. To grupa najmniej liczna.

Gdy nie masz marzeń, to trudno Ci będzie wyznaczyć sobie życiowe cele. Jedno ma silne przełożenie na drugie.

Pamiętasz wyniki badań przeprowadzanych w Stanach Zjednoczonych, które przytaczałam na blogu 3 tygodnie temu? Wykazały, że 80 osób na 100 nie określa celów, tylko 16 osób na 100 je ma, ale ich nie spisuje, 4 osoby na 100 je spisują, a tylko jedna osoba ze 100 je spisuje i weryfikuje (szczegóły TU).

Bez sformułowanych celów nie masz jasności co do tego, co dla ciebie oznacza SUKCES. Wtedy wszystko co dzieje się w twoim życiu to mniejszy lub większy przypadek. To w marzeniach tkwi zalążek szczęśliwego życia i sukcesu osobistego.

Jak zabrać się do eksploracji swoich pragnień?

Sprawa wydaje się mało złożona. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytania:

Co chcę mieć? Co chcę? Co chcę robić?Jak chcę się czuć?

Jack Canfield, amerykański coach i uznany w świecie mówca, w swojej książce „Zasady Canfielda. Rusz się stąd, gdzie jesteś, i idź tam, gdzie chcesz być!” (wyd. Studio Emka) sugeruje:

wypisz na kartce 30 zdań rozpoczynających się od słowa „chcę”. Gdy to zrobisz, poczujesz, które są dla ciebie ważne, które budzą niezaspokojone tęsknoty. Wybierz te najistotniejsze i sformułuj swój życiowy cel. Uwzględnij aspekt finansowy, wyobraź sobie idealną pracę, relację, pomyśl o swoim rozwoju osobistym. A następnie przystąp do procesu wizualizacji. Jest on dość prosty.

 • Wystarczy, że zamkniesz oczy i zobaczysz swoje cele jako już osiągnięte. Jeśli marzysz o domu w miłym miejscu, wyobraź to sobie z detalami. Usłysz dźwięki ulicy, poczuj swoje kroki, gdy przestępujesz prób. Zobacz w wyobraźni jak się po nim przechadzasz. Uwzględnij każdy szczegół. Jak wygląda kuchnia? Sypialnia? Jak są umeblowane inne pokoje? Poczuj, że czujesz się w nim nadzwyczajnie dobrze.
 • Niech twoje wyobrażenia będą tak jasne i wyraźne jak to tylko możliwe. Dotyczy to każdego celu, jaki sobie ustalisz. Wszystkie zapisz i codziennie przeglądaj, afirmuj i wizualizuj.
 • Każdego ranka gdy się obudzisz, i każdego wieczora, zanim pójdziesz spać, głośno odczytaj wszystkie swoje cele, zatrzymując się po każdym z nich, by zamknąć oczy i odtworzyć w umyśle jego obraz w ostatecznej, w pełni zrealizowanej wersji.
 • Cały proces powinien zająć od 10 do 15 minut, zależnie od tego, jak długa jest lista celów.
 • Jeśli praktykujesz medytację, wizualizacją zajmij się tuż po tym, jak skończysz medytować. Pogłębiony stan świadomości, jaki osiągasz podczas medytacji, zwiększa moc wizualizacji.
 • Podsyć swoje wyobrażenia emocjami. Aby zwielokrotnić wzbogać ją w dźwięki, zapachy, smaki, uczucia. Jeśli marzysz o domu nad morzem, usłysz jego szum. Twoim celem jest mieć ciepłą rodzinę z trójką dzieci, poczuj zapach domowego ciasta.
 • Emocje są tym, co popycha twoją wizję do przodu. Intensywne doznania emocjonalne stymulują rozwój dodatkowych kolczystych wypustek na dendrytach neuronów mózgu, co ostatecznie tworzy więcej połączeń neuronowych i w ten sposób solidniej utrwala wspomnienia. Nasilenie emocji możesz wprowadzić do swoich wizualizacji, wzbogacając je w inspirującą muzykę, zapachy, głęboko odczuwaną pasję, a nawet głośno i z przesadnym entuzjazmem wykrzykując swoje afirmacje. Im więcej będzie w wizualizacjach pasji, ekscytacji i energii, tym potężniejszy będzie ich efekt końcowy.

Większość ludzi raczej myśli o swoim marzeniu, zamiast go wizualizować. I to także działa. (Lepszy rydz niż nic).

Jeśli masz problem z zobaczeniem swoich celów, zbieraj zdjęcia, obrazy i symbole, które pomogą ci skupić twoją świadomość i podświadomość na ustalonych celach. Pragniesz wyjechać do Pragi Czeskiej? Pod wizerunkiem wizytówki Pragi (np. słynnego mostu Karola) przyklej swoje zdjęcie i spoglądaj na nie codziennie.

Możesz zrobić coś w rodzaju tablicy marzeń albo mapy skarbów – kolaż wszystkich tych obrazów na tablicy korkowej, ścianie lub na drzwiach lodówki – gdzieś, gdzie codziennie będziesz je widzieć. Swoją tablicę marzeń robię każdego roku w styczniu. Działa naprawdę stymulująco.

Codziennie, dosłownie każdego dnia poświęć czas na wizualizację – to jedna z podstawowych rzeczy, jakie możesz zrobić, by urzeczywistnić marzenia. Nie zaniedbuj jej.

Jakkolwiek łatwo i banalnie to brzmi – to działa. Trzeba tylko dać temu i sobie szansę!

Nazywam się Małgorzata Komońska.

Jestem licencjonowanym coachem z międzynarodowym certyfikatem wystawionym przez International Coaching Community, członkiem Creativity Coaching Association z tytułem MBA... Zobacz biografię

Popularne tematy

Archiwum

2019
  2018

   Biuletyn

   Chcesz dostawać informacje o nowych
   wpisach na blogu na twojego maila?
   Zapisz się na biuletyn *
   szanuję twoją prywatnośći nie przekazuję
   twojego adresu e-mail osobom trzecim