Blog
CZYSTA POEZJA MOCY CZYLI O WIZUALIZACJI PO RAZ PIERWSZY
04 Grudzień 2015|Tagi: Creativity

Pamiętasz, co to jest RAS i jak każdego z nas może wspomóc w osiąganiu założonych celów?

To nie bzdura i nie bajka. To najczystsza prawda, potwierdzona wieloma badaniami.

Przypomnę, że RETICULAR ACTIVATING SYSTEM – czyli siatkowy system aktywujący, znajdujący się w części mózgu, odpowiedzialnej za pobudzenie i motywację  [RAS] - to potocznie nasz automatyczny wyszukiwacz drogi do celu. To on filtruje dla ciebie te sygnały z otoczenia, które uważasz za istotne.

WIZUALIZACJA to kolejne narzędzie, które może cię wesprzeć bardzo istotnie w realizacji twych planów.

Jeśli twoje marzenia wydają ci się zbyt trudne, by mogły się ziścić - czas zmienić to przekonanie.

Uwaga! Wizualizacja programuje siatkowy system aktywujący, znajdujący się w części mózgu, odpowiedzialnej za motywację, dlatego jest tak bardzo skuteczna. To akt tworzenia w umyśle jak najbardziej realistycznej i żywej wizji danego celu. Nie potrzebujesz kupować żadnego sprzętu lub inwestować w nie wiadomo jakie kursy, by istotnie wspomóc szanse osiągnięcia zamierzonych celów. Jest to w zasięgu każdego z nas.

Po co wizualizować? Aby przyspieszyć drogę do celu, oddziałując na trzy potężne sposoby.

▪  Aktywując siły twórcze własnej podświadomości.

▪  Wpływając na koncentrację umysłu przez programowanie RAS (pamiętacie ćwiczenie w zielone i czerwone z poprzedniego wpisu blogowego?)

▪  Magnetyzując i przyciągając do ciebie ludzi, zasoby i możliwości, potrzebne do osiągnięcia twojego celu.

Czemu to zawdzięczamy? Nie ma w tym żadnej tajemnej sztuczki, choć w mojej opinii jest to naprawdę nadzwyczajny proces. Wizualizacja bowiem sprawia, że rośnie skuteczność pracy mózgu.

To, że rządzi nami nasza podświadomość, wiemy nie od dziś. Badania naukowe dowodzą, że gdy wykonujesz jakąś czynność, w twoim mózgu zachodzą te same procesy, które by zachodziły, gdybyś jedynie żywo wyobrażał sobie tę czynność. Spróbujmy na przykładzie jedzenia plasterka cytryny: niech będzie pięknie równo ukrojony, może posypany cukrem na kilka minut przed zjedzeniem. Wyobraź sobie, że sięgasz po niego palcami, bierzesz go w palce, sok zaczyna płynąć ci po palcach, więc czym prędzej wkładasz plasterek cytryny do ust. Spróbuj właśnie w tym momencie wyobrazić sobie tę sytuację, zamknij oczy i ujrzyj krok po kroku w swoim umyśle tę sytuację. Czy czujesz, jak zachowują się twoje kubki smakowe po wyobrażeniu sobie plasterka cytryny gryzionego w ustach? Zachowują się identycznie tak, jakbyś faktycznie właśnie miał w ustach kwaśny kawałek cytryny.

Badania wskazują, iż jeśli aktywnie wyobrażasz sobie, że ćwiczysz mięśnie (np. nóg), nie pozostaje to bez wpływu na te mięśnie. Jeśli wyobrażasz sobie często siebie, jak w czasie ważnego spotkania zawodowego stoisz swobodnie przed trudnym klientem – znacznie prościej będzie ci tego doświadczyć w rzeczywistości.

Dlaczego tak się dzieje? Mózg nie widzi różnicy między wizualizacją a przeżywaniem rzeczywistości. Gdy każdego dnia wizualizujesz swoje cele jako już osiągnięte, w twojej podświadomości powstaje konflikt między tym, co sobie wyobrażasz, a tym co rzeczywiście masz. I co wówczas robi twoja podświadomość? Próbuje zmienić sytuację, w której żyjesz. A konkretnie:

▪  Programuje RAS twojego mózgu, by zaczął dopuszczać do świadomości wszystko co nada się do osiągnięcia twego celu.

▪  Intensyfikuje podświadomość do pracy nad rozwiązaniami, które pozwolą osiągać pożądane przez ciebie cele. W efekcie spowoduje to, że zaczniesz budzić się z nowymi pomysłami. Zobaczysz, jak przyjdą ci do głowy pod prysznicem, gdy będziesz jechać autem lub czekać na autobus, podczas spaceru.

▪  Zauważysz, że robisz rzeczy, które prowadzą cię ku twojemu celowi. Na przykład zaczniesz zabierać głos na zebraniach w pracy, bardziej bezpośrednio wyrażać swoje prośby, podejmować ryzyko w życiu osobistym, spłacać dług na karcie kredytowej.

Na tym dziś koniec, aby cię nie zarzucić zbyt wieloma informacjami. Niech zadaniem na nadchodzący weekend będzie twoja decyzja: co chcesz wizualizować. Wybierz jedno lub dwa cele, które od dawna ‘za tobą chodzą’. Popracujemy nad nimi wspólnie w kolejnym tygodniu.

Dobrego weekendu!

Nazywam się Małgorzata Komońska.

Jestem licencjonowanym coachem z międzynarodowym certyfikatem wystawionym przez International Coaching Community, członkiem Creativity Coaching Association z tytułem MBA... Zobacz biografię

Popularne tematy

Archiwum

2019
  2018

   Biuletyn

   Chcesz dostawać informacje o nowych
   wpisach na blogu na twojego maila?
   Zapisz się na biuletyn *
   szanuję twoją prywatnośći nie przekazuję
   twojego adresu e-mail osobom trzecim